A PARFMK TUDOMNYA
A parfmk trtnete
A mai kor embernek a parfmkrl az rzki rmk s a szerelmi izgats jut eszbe, holott kezdettl fogva ritulis szerepk volt, de alkalmaztk klnbz terpikra is. Mindenesetre mr a legels civilizcik hasznltk a kellemes illatokat.
Egyiptomban a parfmtart ednyekrl mr a Kr.e. IV. vezredbl ismernk adatokat. Az egyiptomiak a parfmket vallsi s temetkezsi rtusok alkalmval hasznltk, kultrjuk esszencilis rszv vltak.
Hamarosan talakult szerepk, kacrkodsra s szpsgpolsra kezdtk hasznlni. A felsbb trsadalmi osztlyokba tartoz hlgyek des mandulaolaj, mz vagy fahj alap kencsket alkalmaztak, az egyszer asszonyok pedig mentt vagy kakukkft. A Ptolemaioszok uralma alatt kezdtek behozni mirht az araboktl, a perzsktl s a knaiaktl kmfort, Indibl pedig cimetft.
A zsidk is vallsi ritul miatt alkalmaztk a parfmket: (Kiv. 30,22-25) Az r mg ezt mondta Mzesnek: "Vgy finom fszereket: 500 skel finom mirrht, feleannyi, vagyis 250 skel jszag fahjat, 250 skel illatos ndat, 500 skel kasszit - a szently slymrtke szerint -, hozz egy hin olivaolajat, s csinlj belle szent olajat, illatos kenetet, ahogy a kenetksztk csinljk. Ezt a kenetet kell felszentelshez hasznlni."
Vgl az egyiptomiak, grgk s rmaiak mr a frdhz, ruhjukhoz, mg a szandljukhoz is illatos olajat hasznltak, nemklnben lmpsaikhoz, mely nagymrtkben terjesztette az illatokat.
A rmaiak mr az I. szzadban csinltak rzsavizet, ksztik, a seplasiarii-k nagy megbecslsnek rvendtek.
Az araboknl az Ezeregy jszaka mesiben szlnak a rzsavzrl, ahol Tighmus meghintette Janshah arct, hogy felfrisstse.
A XIV. szzad alkimisti Spanyolorszgban s Olaszorszgban kiksrleteztk az alkohol tiszttsnak mdszert, mellyel "tzes vizet" csinltak. Elbb orvosi clra, majd likrknek, ksbb parfmknek hasznltk.
A keresztes lovagok soha nem rzett illatokat hoztak magukkal a Kzel-Keletrl.
A renesznsz korban mindenfle pacsmagot ksztettek orvosi clbl, br illatuknl tbbet nem rtek.
A kalmrok korban keletrl mindenfle fszer, gumi, balzsam s egzotikus gymlcs rkezett Velencbe, s azon keresztl Eurpba. A parfmk s az egzotizmus pszicholgiai asszocicijt Shakespeare fogalmazta meg a Macbethben: "Arbia minden illata megpuhtja ezt a kis kezet."
1533-tl kezdett foglalkozss vlni a parfmkszts, elszr a franciknl. Az angoloknl Medici Katalin trnralpsvel kezddtt mindez, aki Olaszorszgbl magval cipelte szemlyes illatllomnyt.
A parfmk hasznlata hamarosan npszer lett a np krben, mr mosakodni is elfelejtettek az emberek, nem flve a kialakul betegsgektl.
A XVIII. szzadban visszatr higiniai ignyt az ersd illat parfmk kvettk, mg nagyobb virgtartalommal.
A Klnivz is erre az idre datlhat. Egy bizonyos Johannes-Paulus Feminis, olasz szeres kezdte rustani Aqua Mirabilis (Csodavz). Ksbb Klnben telepedett meg, s a Klnischwasser nevet adta neki.
A XIX. szzadtl a parfmgyrts technolgija hatalmas mrtkben kezdett fejldni. Az illatok kmiai elemzse meggazdagtotta a parfmksztk palettjt, s kevsb kltsges anyagokat is alkalmazni kezdtek, pl. a vanlit.
A XX. szzadban mr kln szakmv fejldtt.
Kurizumok
A legsibb parfm formula a bizonyos Kyphi, melyet az egyiptomiak hasznltak. sszettele mr igen komplex volt, tbb, mint 60 aromt hasznltak: mz, bor, mazsola, mirha, sfrny, jzmin, rzsa, koriander, tmjn, nd, stb. A rmaiaknl a Rhodium, a Metopium, a Narcissimum s a Susinum nev parfmk emlke maradt fenn, melyeknek alapja rhodoszi rzsa, keser mandula, nrcisz, valamint az utbbinak rzsa, mz, sfrny s mirha volt.
Eurpban a kzpkor folyamn hasznltk a pomander-t, egy bizonyos kencst, melyet klnbz ednykkbe helyeztek, s a gazdagsg kifejezje volt.
Flp-gost, francia kirly a vilgon elszr, 1190-ben parfmkszt trsasgnak adott mkdsi engedlyt.
A parfmk alapanyagai
Kpzelje el magt egy parfmkszt mhelyben! Ezernyi vegcse maga krl. Az vegcskben a parfmkszt minden tudomnya: j keverkek, a harmonikustl a megnyugtatig, az izgattl a kielgtig.
A f alkotanyagok; az illolajok s esszencik termszetes alapanyagok, de a flakonok tartalmnak nagy rsze mestersges, kmiai termk, m azokat is termszetes anyagokbl izolljk jrszt.
Klnbz technikk lteznek
A vzgz hasznlata, vagyis a hidrodesztillci az egyik. A virgokat, leveleket, magokat, gymlcsket, nvnyszrakat vagy gykereket kifzik, vagy megprklik s vzgzzel teresztik. A nvnyekbl kif a folyadktartalom, s az illolaj, mely jval knnyebb a vznl, felemelkedik a folyadk (vz) felsznre. Klnvlasztsuk gy igen egyszer.
A kivons egy olyan procedra, melyet a legtrkenyebb anyagoknl alkalmaznak. Beztatnak egy nvnyt, vagy annak a virgt egy oldszerbe, hexnba. Az illatos nvnyek illolajai s viaszai ennek hatsra kiolddnak. Az oldat kivlasztdik a prolgs hatsra, s ppp, masszv vlik, melyet szakmai nyelven szilrdnak (concrete) neveznek, s azt rgtn alkohol segtsgvel intakt viassz alaktjk vissza. Vgl a desztillci klnvlasztja az illatanyagot az alkoholtl; az alkoholos oldatot felmelegtik egszen az alkohol prolgsi hmrskletig. A kialakult folyadk sr s viszkz: ez az illolaj. Mindennek persze nagy anyagfelhasznlsa van, pl. a rzsa esetben: 2-5 tonna rzsaszirombl 1 kg rzsaolaj lesz.
Illatosts (enfleurage=zsr-illatosts), vagy abszorpci (elnyels, felszvs). Az egyik legsibb technika, br mr nem hasznljk, mert tlsgosan kltsges. Ma az extrakcival, kivonssal helyettestik. A virgokat kitertik egy zsrral bortott kderre, mely gy magba szvja a folykony virgillatot. A zsrt ezutn alkohollal keverik ssze, minekutna kiolddik az illatanyag.
Vgl a kisajtols technikjt kell mg megemltennk, melyet bizonyos gymlcsknl, mint a citrom vagy a bergamotta hasznlnak.
Nvnyi eredet alapanyagok
Virgok - kamilla, rekettye, szalmavirg, jzmin, levendula, mimza, nrcisz, narancsvirg, rzsa, tubarzsa, ylang-ylang.
Levelek, nvnyszrak - fekete rm, bazsalikom, citromf, trkonyrm, eukaliptusz, musktli, babr, menta, mirtusz, pacsuli, rozmaring, zslya, ibolya.
Dligymlcsk hja - bergamotta, kesernarancs, citrom, mandarin, narancs, grapefruit.
Fk, krgek, gak - rzsafa, nyrfa, fahj, cdrusfa.
Gumiflk s gyantk - szimi benzo gyanta, bodorrzsa, tmjn, galbnumgyanta, mirha, Herkules-gykr.
Mohk - klnfle zuzmk, tlgyfazuzm.
Gykerek s rizmk - gymbr, risz, vetivergykr.
Magok - nizs, paradicsommag, szegfszeg, koriander, kmny, Tonkabab, borka, vanlia-hvely, szerecsendi, paprika, bors.
llati eredet alapanyagok
Ezek kzl csupn ngyflt alkalmaznak.
A szrke mbra - az mbrscet gyomrbl kiszedett kavics alak kpzdmnybl ksztik, abbl is nhny kg alapanyagbl egy-kt dkg anyag hasznlhat fel.
A pzsma - zsia hegyvidkein (Tibet, Himalja) tallhat.
A cibetmacska - Etipia vadmacskja.
A kasztoreum - a hdok egyik fajtja.
Kiksztsk mdjt nem kvnatos rszletezni, ezen llati anyagokat azonban mr nem, vagy igen ritkn alkalmazzk.
Nhny hres parfm sszettele
A parfm, ha titokzatos illat s ipari titkokat rejteget is, mgsincs akadlya, hogy lerntsuk rla a leplet.
Must de Cartier - 1981-ben alaptott, keletet idz parfmcsald. Nvnyi illolajat, llati illatanyagot s balzsamszer tnust is hordoz. Egyik alkoteleme a Hedion , a -iont tartalmaz molekulkbl ll, metil-hidrogn (Firmenich-termk), mely jzmin illat, kakukkf hozzadsval semlegestik. Msodik alkoteleme a Galaxolid , benzollal aromstott pzsmaolaj, amit 1948-ban fedeztek fel a Givaudan cgnl. Harmadszor pedig a balzsamhatst cdrusolaj-acettbl s szantlfa keverkbl hoztk ltre.
L'Air du Temps (Nina Ricci, 1948) - legfontosabb alkotelemei a bergamotta s a rzsafa. A parfm szvben egy csokor jzmin, rzsa, gardnia s orgona. Utols alkotelemei, melyek szegfillatot adnak neki, a pzsma s a szantlfa. Komponensei hrom csoportra oszthatak: a vanlia, a lenolaj s a paprika.
Eau sauvage - Korunk legnagyobb parfmmesterei kz tartozik Edmond Roudnitska. 1966-ban ksztette ezt a parfmt. Alapjban vve frfi parfm, de most mr kszl mindkt nem szmra. Alapja a klnivz, amelyet Roudnitska a Hedionnal detektlt, amellyel egytt diszkrt s kellemes illata lett. Vadsgt az eugenol (szegfszeg) s a benzilszalicilt, valamint az ylang-ylang s az isoeugenol adja meg.
N 5 - Chanel hres parfmt Ernest Beaux 1921-ben alkotta. Titokzatos illatt a jzmin, rzsa s az ylang-ylang adja, melyek szintzist metilionokkal s aldehidekkel oldotta meg. A szantlfa, vanlia, izoeugenol s a pzsma kellemes hatst kelti.
A parfmk nevei
Ismerjk be, egy j parfmnek nevet adni nem knny feladat. Termszetesen egy zsenilis tlet elg hozz, de mindemellett a nv egy determinlt zenet a vevhz. A nvnek a parfm valsgos, egyedi kirakatnak kell lennie. A parfm neve jelzi annak tpust - Opium, egy ers parfmt fmjelez; Fleur d'eau, a leglgyabb trkenysget jelzi -, mind ms-ms ntpus - Farrouche, Chipie vagy Anouchka - nem ugyanazokhoz a kliensekhez szl.
A parfmnevek kitalli nagy, egyetemes tmkat kell, hogy megszlaltassanak. A legkedveltebbek a szerelem, az rzkisg, az erotizmus, vagy a romantika: Caline, Darling, Loving you, Pleasures.
A nk szeretik istenttetni magukat: Femme, Fminit du bois, Loulou, Madame, So pretty, Diva, Miss Dior, Parfum d'elle... Kevsb szeretik viszont, ha nem mozgatjk meg fantzijukat: Deci-Del, Cabotine, Chipie...
Ms megkzeltsben. A Fleur d'eau, Fleur de fleurs, Fleur de rocaille, Fleur de Weil, Jardins de Bagatelle, Sun Flowers... a virgokat, a parfmk alapanyagt idzik meg, ugyanakkor szimbolizljk a fiatalsgot, az rtatlansgot is. A vz tmja is nagyon divatos mostanban. Eau belle, Eau de Dali, Acqua di Gio, Niagara...az tltszsgot, a knnyedsget, a tisztasgot jelkpezik.
Kelet, az egzotizmus, az utazs lomba ringatnak: Shalimar, Fidji, Amazone, Kouros, Ysatis, Bzance, Samsara, Kash ya, Nilang...stb.
A tiltott, a szemrmetlen, a provokl szintn befolysolja az embereket: Audace, Divine folie, Fantasme, Insers, interdit, Insolence, Obsession, Opium, Poison, goiste.
A kaland, az rzkisg jszakja megihleti a tervezket: Drakkar noir, nigme, Magie noire, Talisman, Nocturnes, Nuits indiennes...
Bizonyos parfmk Prizst kedvelik, a parfmk fvrost: Paris, Rive gauce, Champs-lisses.
Coco Chanel volt az els, aki egy szmmal nevezte el parfmt: N 5. Ksbb kvettk t: 1000, Le dix, First, Azarro 9...
Igen kedvelt a nevek, inicilk hasznlata: Coco, Dali classique, Fath de Fath, Ferr by Ferr, Givenchy III, Jean-Paul Gaultier, KL, Nina, Oscar de la Renta, Paco, Weil de Weil, Y...
A Dior-hz nistent vgyait mg jobban igyekszik kielgteni: Miss Dior, Diorama, Diorissimo, Diorling, Diorella, Dioressence..
A flakonok mvszete
Banlis dolog, de egy jl megtervezett veg, vagy kristly szimbolizlva a parfm lelklett, egy bl, egy vilgi estly, egy velencei karnevl gondolatt juttatja esznkbe. A tervezk a legelegnsabb, legvakmerbb, legmeglepbb flakonok tervezsben is rivalizlnak.
Az vegcsk annl vonzbbak, minl mgikusabb a formjuk, sznk, anyaguk. A mvszet j trgyaiv vltak, luxuscikkek kszti tervezjk. Jean-Paul Gaultier 1993-ban egy kis brszn veget brszjakkal vezett hlgyformra tervezett. Schiaparelli (1937) Shocking nev parfmnek vege egy ibolyaszn szalaggal, mint egy stlt visel n jelenik meg. Fejn (a kupakja) egy sokszn, virgos gallyat visel. Az Escada Acte 2 (1995) sziluettje egy keresztbe tett lb nt jelent meg.
A flakonok nha elrugaszkodnak a mindennapi vilgtl. A Poison (C. Dior, 1985) egy stt alma formjt lti: a n "rharaphat", hogy megtallja hercegt...
A vratlan flakonformk tervezsre a parfmksztk nha mvsz gniuszokat krnek fel, mint pl. a szrrealista fest s szobrsz Salvador Dalit. A Dalissime (1994) igen meglep formj: egy hatalmas ni szj egy gmb formj alapon, fl helyezve egy orr, s mindezt megkoronzza egy oszlop formj kupak.
Nhny kszersz-parfms vegcsje igen nevezetes. A Boucheron 1994-ben prezentlta a Jaipur-t, egy karkt-flakonban. Formjt a Nauratan nev, indiai eredet kszerk inspirlta, melynek kzepn egy zafrk helyezkedik el. Van Cleef & Arpels egy kkvekkel kirakott rt szimullt (Gem, 1997).
Vannak flakonok, melyek valsgos vegptmnyek: Parfum de peau (Montana, 1986), Knowing (Este Lauder, 1988), Fleur d'eau (Rochas, 1996). Ez utbbi pldul egy mozg n, aki megrint egy megmunklatlan veget.
Az vegek sznnek megvlasztsa szintn a ksztiktl fgg. Az arany szimbolizlja a gazdagsgot s a luxust, de ugyangy a ragyogst, az letkedvet. Egy pr plda kzlk: Sublime (J. Patou, 1992), Dolce Vita (C. Dior, 1995), Poeme (Lanc me, 1995).
Egy parfm kivlasztsa
Egy parfm kivlasztsa szemlyes s szubjektv cselekedet. A parfmk osztlyozsa, szag-csaldokba osztsa az egyetlen hasznlhat mdszer a vlasztshoz.
A parfmk osztlyozsa
A parfmlistk (ni s frfi) manapsg a piacon egyre gyarapodnak. Osztlyozni kell ket, mert a professzionlis s egyszer vsrlk sem tudnak eligazodni kzttk. Ennek rdekben jtt ltre a Socit Fran aise des Parfumeurs (Francia Parfm Trsasg). Els kiadvnyuk 1984-ben jelent meg, br csak a ni parfmkre koncentrldott, 1990-ben integrltk hozz a frfi parfmket, melyeknek akkor mr szmos fajtja ltezett. Jean Kerlo, Jean Patou parfmksztjnek igazgatsa alatt a specialistk kidolgoztk a ht olfaktv (szag-) csaldot.
1. A hesperidk (hesperids): hesprid (Eau fraiche, C. Dior), hesprid floral chypr ( de Lancome, Lancome; Eau sauvage, C. Dior), hesprid pic (Cacharel pour homme, Cacharel), hesprid bois (Armani, Giorgio Armani), hesprid aromatique (Eau de Courrges, Courrges).
2. A virgok (floraux): soliflore (Diorissimo, C. Dior), soliflore lavande (Pour un homme, Caron), bouquet floral (Joy, Jean Patou; L'Air du Temps, Nina Ricci; Anais Anais, Cacharel; Trsor, Lancome), fleuri vert (Fidji, Guy Laroche; N 19, Chanel), fleuri aldhyd (N 5, Chanel; Loulou, Cacharel), fleuri bois (Fahrenheit, C. Dior), fleuri bois fruit (Eternity, Calvin Klein; Kenzo, Kenzo), fleuri marin (Escape, Calvin Klein).
3. A pfrnyok (fougeres): fougere (YSL, Yves Saint-Laurent; Jicky, Guerlain), fougre ambre douce, fougre fleurie ambre (Brut for men, Faberg), fougre pice (Monsieur Rochas, Rochas), fougre aromatique (Azzaro pour homme, Loris Azzaro; Drakkar noir, Guy Laroche), fougre fruite (Escape for men, Calvin Klein).
4. A ciprusok (chypr): chypr (Pour monsieur, Chanel), chypr fleuri (Ungaro pour homme, Ungaro), chypr fleuri aldhyd (Calche, Herms; Knowing, Este Lauder), chypr fruit (Femme, Rochas), chypr vert (Givenchy III, Givenchy; Miss Dior, C. Dior), chypr aromatique (Kouros, Yves Saint-Laurent), chypr cuir (Montana, Montana; La nuit, Paco Rabanne).
5. A fk (bois): bois (Vtiver, Carven), bois conifre hesprid, bois aromatique (Xeryus, Givenchy), bois pic (Vtiver, Guerlain; goiste, Chanel), bois pic cuir (Acteur, L. Azzaro), bois ambr (Patou pour homme, Jean Patou), bois marin (Kenzo pour homme, Kenzo), bois fruit (Fminit du bois, Shiseido).
6. Az mbrk (ambr): ambr fleuri bois (Samsara, Guerlain; Jean-Paul Gaultier, Jean-Paul Gaultier), ambr fleuri pic (L'heure bleue, Guerlain; Poison, C. Dior), ambr doux (Shalimar, Guerlain), ambr hesprid (Habit rouge, Guerlain), semi-ambr fleuri (Opium, Yves Saint-Laurent; Coco, Chanel; Sublime, Jean Patou), ambr bois.
7. A brk (cuirs): cuir (Bel ami, Herms), cuir fleuri, cuir tabac.
A "best-seller"-ek
A legvsroltabb parfmk repertorja szablyozva van. A parfmkszt trsasgok kiagyaljk a maguk "Top 10" s "Top 20" nev listjt, azzal a mesvel, hogy "segtsenek a vsrlnak a vlasztsban."
A 10 legvsroltabb ni parfm:
1/ N 5, Chanel (1921)
2/ Shalimar, Guerlain (1925)
3/ Paris, Yves Saint-Laurent (1983)
4/ Trsor, Lanc me (1990)
5/ Opium, Yves Saint-Laurent (1977)
6/ Jean-Paul Gaultier, Jean-Paul Gaultier (1993)
7/ Angel, Thierry Mugler (1992) et
L'Air du Temps, Nina Ricci (1948)
8/ Eau de Rochas, Rochas (1970)
9/ , Lanc me (1969)
10/ Coco, Chanel (1984)
(Cosmetica, n 63, 1996. oktber.) A 10 legvsroltabb frfiparfm:
1/ Eau sauvage, Christian Dior (1966)
2/ Azzaro pour homme, Loris Azzaro (1978)
3/ Lacoste pour homme, Lacoste (1984)
4/ Fahrenheit, Christian Dior (1988)
5/ XS, Paco Rabanne (1993)
6/ Drakkar noir, Guy Laroche, (1982)
7/ Kenzo pour homme, Kenzo (1990)
8/ Habit rouge, Guerlain (1965)
9/ Kouros, Yves Saint-Laurent (1981)
10/ 1881, Nino Cerutti (1990)
(Cosmetica, n 64, 1996. november)
Nemzetkzi parfmkszt csoportok
1/ Este Lauder - az amerikai parfmgyr tven ves. Ma mr uralja a vilgpiacot. Az amerikai mrkk mind ebbe a csoportba tartoznak: Cliniquee, Presciptire, Aramis. Termkeiknek majdnem tbb, mint fele parfm, termkeik 40%-a jut el Eurpba.
2/ L'Oreal - francia kozmetikai cg, a Lanc me, Ralph Lauren, Cacharel, Guy Laroche, Giorgio Armani, Paloma Picasso, Lanvin s a Gemey mrkkat forgalmazza. Termkeiknek csupn 12%-a parfm.
3/ LVMH (Louis Vuitton - Mo et - Henessy) - luxuscikkeket gyrt francia cg, Christian Dior, Guerlain, Givenchy, Kenzo, Cline, Christian Lacroix, Loewe termkeket forgalmaz. Termkeik 11%-a parfm.
4/ Unilever - Calvin Klein, Elisabeth Arden, Karl Lagerfeld, Nino Cerruti, Valentino, Liz Taylor, Jean-Louis Scherrer, Chlo s Faberg mrkkat forgalmaz, melyeket mind felvsrolt az angol-holland mamutvllalat. ves forgalmuk 252 Mrd FFs, melynek csupn 2%-a parfm.
5/ Sanofi - Elf Aquitaine - a Sanofi gygyszergyr, melyet az Elf Aquitaine olajfinomt csoport vsrolt fel, Yves Saint-Laurent, Nina Ricci, Van Cleef & Arpels, Roger & Gallet, Oscar de la Renta, Fendi s Yves Rocher parfmei fltt is rendelkezik. A francia multinacionlis trsasg vi bevtele 207 Mrd FFs, melynek 2%-a parfmtermk.
6/ Chanel - Az egyetlen cg ma, amely mg fggetlen, de hozz tartozik a Bourjois. 1924-tl a Wertheimer csald tulajdona, termkeik fele Chanel-parfm.
7/ Procter & Gamble - Az amerikai multinacionlis mamutvllalat a Giorgio Beverly Hills, a Laura Biagiotti s a Hugo Boss termkeket vsrolta meg, mely jvedelmnek 1%-a.
8/ Shiseido - Jean-Paul Gautier s Issey Miyak mrkit forgalmaz japn cg, mely jvedelmnek 3%-t teszi ki.
Egyb presztzs-mrkkat forgalmaz cgek:
Benckiser nmet Lancaster, Monteil, Davidoff, Jil Sander, Joop!, Coty
Bogart francia Ted Lapidus, Balenciaga, Bogart, Chevignon, Fa onnable
Clarins francia Clarins, Claude Montana, Loris Azzaro, Thierry Mugler, Un monde nouveau
Cora-Rvillon francia Caron, Rvillon
Interparfums francia Rgine, Burberrys, Weil, Molyneux
Wella nmet Rochas, Muelhens, Sabatini, Presley, Tosca, Gucci, Jourdan
A parfmk kszti
A parfmkszt szakma - Az orrukkal dolgoz kollabortorok valamely parfm-hz szolglatban llnak. Ez gy megy tz ve. A laboratriumok mlyn egy-egy parfmt, egy-egy illatot nha csak egy lmodoz vzlat alapjn kell elksztenik. Thierry Mugler az Angel elksztsekor csak ennyit mondott: "Egy olyan parfmt szeretnk, mely felidzi elzszi gyermekkoromat, mely belevegyl a vsri s nnepi hangulatba, a forr nugt illatt, a papa szakllt, a slt gesztenyt s a csokoldt..."
Ez a rvid levl az els dokumentum, mely felkrs az orr-munkra.
Ezutn a megrendelleveleket is kommercializlni kezdtk. Megrendelik a ment, a konyhafnk pedig egy fazkba teszi a hozzvalkat, s kifzi az telt.
Valban, orr kell hozz, hogy kivlasszk az ezernyi anyag kzl a f illatokat: 400-500 termszetes alap elsdleges illatanyag ltezik. Egy parfm ltalban 30-100 fle anyagot tartalmaz, de van 250 komponens formula is!
Gyermekparfmk
A francik fenomn tletnek tartjk, hogy alkohol alap parfmket mr gyermekeknek is ksztenek. Ez az zletg tz ve virgzik, s teszi tnkre a gyerekek brt. Az els ilyen ksztmnyt Clayeux ksrletezte ki, melyet Maelle nvre keresztelt, azta 6 milli Ffs-t keres vele vente.
Kapva ezen a parfmksztk s illatszergyrtk sorra piacra dobtk termkeiket: P' titsenbon (Jacadi), L'eau des petits s L'eau des grands (Agnes B.), Babar, Mickey, Mille sabords de Tintin (Shao Ko), Petit Guerlain (Guerlain).
Gyermekillatok... - A gyermekeknek kszlt parfmk ltalban diszkrt, gymlcs s virgillatak. Legtbbszr a grapefruitot, citromot, mzet, levendult, ibolyt, mimzt, rzst utnozzk.
Parfmnevek - A legjobban jvedelmez termkek az ismert rajzfilm, kpregny s gyermekfilmek hseinek nevt veszik fel: Pimpernelle, Pocahontas, Aladdin, The Lion King.
A tindzserek parfmei
A 12-18 ves korosztly - nevezetesen a lnyok - kln adalkt teszi ki a parfmpiacnak, amely mr egyltaln nem mikropiac. A nekik kszl ruhk gyrti gondoskodnak a hozz ill illatokrl is: Anais Anais (Cacharel), Une touche de Naf-Naf (Naf-Naf), Oui Non (Kookai), Cherry-chries, 7e ciel, Midnight star (Un monde nouveau).
Kutattrsasgok
Frimenich de Lanc me, Lanc me; Anais Anais, Cacharel; cK one, Calvin Klein; Pleasures, Este Lauder
Givaudan-Roure Gio s Aqua di Gio, Giorgio Armani; So pretty, Cartier; Io La Perla, la Perla, Loulou Blue, Cacharel
H& R (Haarmann & Reimer) Tati, Tati; Eau de Dali, Salvador Dali; Van Cleef, Van Cleef & Arpels
IFF (Inter-national Flavors and Fragrances) Parfum d't, Kenzo; Jardin de soleil, Escada; Organza, Givenchy
Quest Angel, Thierry Mugler; Tocade, Rochas; Le M le, Jean-Paul Gautier
Takasago Jazz, Yves Saint-Laurent; Fleur d'eau, Rochas; Talisman Eau Transparente, Balenciaga
BBA (Bush Boake Allen) Brut, Faberg
Crations aromatiques Catherine Deneuve, Parfums Phnix; Sculpture, Nikos; Samourai, Alain Delon
Dragoco 1881, Cerruti; DaliMix, Salvador Dali
Drom Fragrances International Fleur de Weil, Weil; Captain s Initiation, Molyneux
Florasynth Fahrenheit s Dune, C. Dior; Amarige, Givenchy; Bel Ami, Hermes
Fragrance Ressources Dolce Vita, C. Dior
Mane Escape, Calvin Klein; Incens, Givenchy, Fleur d'interdit, Givenchy
Robertet Le Parfum, Sonia Rykiel; Sweet Courreges s Niagara, Courreges; Gieffeffe, Gianfranco Ferr
A leghresebb tervezk
Tervez Cg A parfm neve
Henri Almeras Jean Patou Que sais-je? Joy, Moment Supreme
Dave Apel Givaudan-Roure Hugo, Escape for men, Luciano Pavarotti
Robert Bienaim Houbigant Quelques Fleurs
Ernest Beaux Chanel Cuirs de Russie, N 5, Gardnia, Bois des les, N 22, Soir de Paris
Pierre Bourdon Fragrance Resources Kouros, Davidoff, Cool Water, Fminit du bois, Dolce Vita
Jean Charles Ma Griffe
Fran oise Caron Givaudan-Roure Kenzo
Jacques Cavallier Firmenich Opium pour Homme, L'eau d'Issey, Jean-Paul Gaultier, Poeme
Germaine Cellier Roure Vent vert, Monsieur Balmain, Jolie Madame, Coeur Joie
Fran oise Coty Roure Ambre antique, L'Origan, Le Chypre, meraude
Olivier Cresp Firmenich Angel, L'Eau par Kenzo
Ernest Daltroff Caron Narcisse noir, Nuit de Noel, Fleur de rocaille
Karine Dubreuil Drom Fragrances Intern. Fleur de Weil, Eaux de Shao Ko
Andr Fraysse Synar me Arpege
Sophia Grosjman IFF Paris, Beautiful, Vanderbilt, Trsor, Eternity, Yvresse, Kashaya
Aim Guerlain Guerlain Jicky
Jacques Guerlain Guerlain L'heure bleu, Mitsouko, Shalimar
Jean-Paul Guerlain Guerlain Vtiver, Chamade, Parure, Nahma, Jardins de Bagatelle, Samsara,
Pierre- Fran ois-Pascal Guerlain Guerlain Eau de Cologne impriale
Jean Guichard Givaudan-Roure Loulou, Deci-Dela, Eden, Loulou Blue, So pretty, Les belles de Ricci
Jean Kerlo Jean Patou Eau de sport, 1000, Eau de Patou, Potou pour Homme, Sublime, Voyageur, Booster, Yohji
Nicolas Mamounas Rochas Eau de Rochas, Mystere de Rochas, Byzance
Alberto Morillas Firmenich cK one, Byzantine, Scherrer 2
Jacques Polge Chanel Antaeus, Coco, goiste, Allure
Guy Robert IFF Caleche, Monsieur Rochas, Dioressence,
Henri Robert Chanel Pour monsieur, N 19
Maurice Roucel Quest Tocade, 24 Faubourg, R
Edmond Roudnitska De Lairem Art et Parfum Femme,, Eau d'Hermes, Diorissimo, Eau Sauvage, Diorella, Dior
Jean-Louis Sieuzac Florasynth Opium, Dune, Aimez-mois, Jungle
Paul Vacher Le Galion Sortilege, Miss Dior
A francik megideologizljk a parfmk hasznlatt, a vilg gnyval szemben - kztudott, hogy k mosakodnak a legkevesebbet -, mindemellett trtnelmi hagyomnyaik is vannak erre a Napkirly ta.
gy gondoljk, nagy hibt kvet el az, aki nem tudja megklnbztetni egy virg illatt a bortl, egy rzsaparfmt valami mstl, mi tbb, valami harmadik flt is kzjk kever.
A modern analzisek a gz-fzis chromatogrfia segtsgvel a spektomterek ignybevtelvel, gyakorlatilag egy szaglszerv ltal az illatokat molekulira bontja, kb. 100.000 illatot klnbztetve meg. De mg a bioszintetikus smk ltal is egyszeren kimutathat egy illat akr virg (jzmin, rzsa...), akr gymlcs (szl, s annak brmelyik fajtja).
Mg meglepbb az a megfigyels, hogy a legparnyibb illmolekulk (amelyeket akr a rovarok vilgban ltrejv pheromonok kztt fedezhet fel az ember s melyek kztt egyesek rmket lelik) klnbz magvak illolajaiban vannak jelen termszetes formban, de megtallhatk a komlban is. Vagy pldul a fakrgeken parazitskod hmbogarak, az Ips typhographus-ok ugyanezt a molekult termelik. A ldarazsak (Vespa crabro) szintn pheromonokat bocstanak ki vszjelzs gyannt. s ez mg mindig csak egy molekula. Pldul az t sznatomos alkohol:
Nha egyazon molekula klnbz rtket hordoz egyetlen kzegen bell.
Egy-egy illatot egy-egy ember klnbz okok miatt kedvel, visel a brn. Nem meglep a parfmboltok bsges knlata, hiszen az illatok kavalkdjbl az ember egyni dntse alapjn, szemlyes befolysoltsga rvn, s majd mindig megelgedve kerl ki. Az illatok diadalmenete nagyon rgen elkezddtt, s tmrdek vltozata rvn taln soha nem is r vget.
IRODALOM
Braill E. s Laroze C., Le livre du parfum, Paris, Flammarion, 1995.
Chastrette M., L'art des parfums, Paris, Hachette, 1995.
Pavia F., L'univers des parfums, Paris, Solar, 1995.
P. Lszl s S. Riviere., Les sciences du parfum, Presses Universitaires de France, 1994. |